Alternate Text

نام بازی


Lost Sphear

جهانی ساخته شده از خاطرات، در مرز زوال

سبک بازی:

نقش آفرینی

پلتفرم:

pc

سال:

2018

شرکت سازنده:

Tokyo RPG Factory

Lost Sphear یک بازی در ژانر نقش‌آفرینی ژاپنی (JRPG) است که دوربین سوم‌شخص دارد. دارای بخش‌های تک‌نفره (Single Player) و چندنفره (Multiplayer) است که در بخش چندنفره، بازیکنان به کمک یکدیگر قسمت داستانی بازی را انجام می‌دهند. بازی در سال 2017 و برای کنسول‌های Nintendo switch، PS4 و رایانه‌های شخصی انتشار یافته است.  طراحان این بازی را به عنوان ادامه‌ای برای بازیی با نام  I Am Setsuna ساخته‌اند و هدف اصلی آن‌ها در ایجاد فضای نوستالژیک بازی‌های قدیمی و بزرگ این ژانر بوده است. فضای اصلی بازی با محوریت سِحر بر علیه تکنولوژی شکل گرفته است، و تقابل این دو عنصر تقریبا در همه لایه‌های بازی دیده می‌شود. دنیایی فانتزی و کودکانه که بر اساس یک افسانه قدیمی ژاپنی شکل گرفته است. در این افسانه گفته می‌شود که همه چیز توسط ماه به وجود آمده و ماه برای اینکار از خاطرات انسان‌ها و موجودات افسانه‌ای استفاده کرده است. قهرمان داستان پسر بچه‌ای است به نام Kanata که در کابوسی می‌بیند که دهکده‌اش در حال از بین رفتن است، پس از بیدار شدن به همراه گروه دوستان خود متوجه می‌شوند که به طرز مرموزی دهکده‌شان ناپدید شده است. در ادامه داستان مشخص می‌شود که کاناتا توانی ماورایی دارد که طی آن به کمک خاطرات مردم یک ناحیه می‌تواند، منطقه ناپدید شده را بازیابی کند. او با کمک به نیروهای امپراطوری، سعی در نجات دنیا دارد، ولی رفته‌رفته متوجه می‌شود که دست‌هایی پشت پرده وجود دارند و او و افراد گروهش باید با هوشیاری بیشتری عمل کنند. پیشروی در بازی با تکیه به توانایی‌های افراد گروه وابسته است و بازیکن باید سعی کند که تمامی افراد گروه را پیشرفت دهد و توانایی‌های درستی را برای آن‌ها انتخاب کند. تجهیزات (Item) موجود در بازی سبب افزایش قدرت شخصیت‌ها شده و گهگاهی می‌توانند توانایی‌های بسیار قدرتمندی را برای زمانی محدود در اختیار آن‌ها قرار دهند. در مبارزات بازیکن این فرصت را دارد که موقعیت مناسب را برای حمله و یا دفاع اتخاذ کند. مبارزات بازی به صورت نوبتی از نوع خاص بازی‌های ژاپنی هستند. به این شکل که هر شخصیت بنا به توانایی‌هایش در هر نوبت می‌تواند چند بار حمله کرده و یا در محیط نبرد جابجا شود. بازی از لحاظ کیفی در سطح متوسط قرار دارد و دارای ویژگی‌های مثبت و منفی است. گرافیک بازی بنا به هدف آن مناسب است و صداگذاری‌های نیز در حفظ حس و حال بازی تأثیر خوبی داشته‌اند. متأسفانه باید گفت که داستان بازی و عناصرِ روند بازی ارتباط لازم را ندارند و مخاطب را آنچنان که باید در فضا نگه نمی‌دارند. همچنین باید اشاره کرد سوالات زیادی در جریان بازی ایجاد می‌شود که به درستی به آن‌ها پاسخ داده نمی‌شود. روند بازی نیز می‌تواند تا حدی تکراری شود. در کل باید گفت که این بازی بیشتر مناسب علاقه‌مندان به بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی است.

پدر و مادر محترمی که قصد تهیه این بازی را برای فرزند خود دارید، بهتر است نکاتی را در خصوص محتواهای آسیب‌رسان بازی بدانید. خشونت موجود در بازی در سطح خفیف است و افراد و موجودات بدون نمایش خون جان خود را از دست می‌دهند. به سبب وجود بعضی از هیولاها ممکن است ترس خفیفی برای مخاطب خردسال وجود داشته باشد. در بخش داستان بازی اتفاقاتی می افتد که می‌توانند حس ناامیدی اندکی را به بازیکن انتقال دهند. ESRA انجام این بازی را برای افراد بالای 12 سال بدون آسیب می‌داند.

نام بازی

Legend of Kay Anniversary

پلتفرم

pc

سال

2015

شرکت سازنده

Kaiko , Neon Studios

Legend of Kay Anniversary نسخه به روز شده یک بازی به همین نام است. ژانر این بازی اکشن – ماجراجویی (Action - Adventure) است و شخصیت اول داستان آن یک گربه کونگ‌فو کار است که برای محافظت از جزیره‌ای که در آن زندگی می‌کند راهی می‌شود. در این مسیر او ...ادامه مطلب