Alternate Text

نام بازی


Cold Fear

تلاش گارد ساحلی برای متوقف کردن مرگ از رسیدن به ساحل

سبک بازی:

گوناگون

پلتفرم:

pc

سال:

2005

شرکت سازنده:

Darkworks

Cold Fear یک بازی با سبک تیرانداز سوم‌شخص (TPS) و با حال و هوای وحشت-بقا (Survival-Horror) است. بازی دارای عناصر سبک ماجرایی (Adventure) نیز می‌باشد. بازی فقط دارای بخش تک‌نفره (Single Player) بوده و تمرکز بر روی روایت داستان است. بازی فضای سرد و ترسناک دارد و در اغلب فضاها شخصیت اصلی داستان تنهایی خاصی را تجربه می‌کند. محیط اصلی بازی درون کشتی شکار نهنگ روسی است. دشمنان مزدوران روسی هستند که توسط مافیای روسیه استخدام شده‌اند و یا افراد زامبی شده‌ای که به ویروس آلوده شده‌اند. ویروسی که منبع آن مشخص نیست و توان تغییرات جهش‌یافتگی در قربانی را دارد. بازیکن با شلیک کردن به دشمنان راه خود را باز کرده و در برخی موارد دست به حل معماها می‌زند. به سبب مواج بودن اقیانوس، بازیکن مدام در چالش با تکان‌های کشتی است و به شکلی نسبتا واقعی هدف‌گیری و حرکت کردن کمی سخت می‌شوند. داستان بازی از نقطه‌ای آغاز می‌شود یک تیم نیروی دریایی امریکا به یک قایق شکار نهنگ روسی وارد می‌شود تا اتفاقات عجیب رخ داده در کشتی را بررسی کند. در حالی که آن‌ها عرشه را بررسی می‌کنند، توسط یک نیروی ناشناخته مورد حمله قرار گرفته و همه اعضا جان خود را از دست می‌دهند. قهرمان داستان که یکی از افراد گارد ساحلی است، درخواست کمک را رهبر گروه که در نقطه‌ای دیگر است، دریافت می‌کند و برای کمک وارد کشتی شکار نهنگ می‌شود. او در ابتدا با نیروهایی روسی که به شدت ترسیده‌اند روبرو شده، و برای نجات جان خود مجبور به کشتن آن‌ها می‌شود. با پیشروی بیشتر قهرمان داستان متوجه می‌شود که افراد توسط یک ویروس آلوده شده‌اند و مثل زامبی‌ها به انسان حمله می‌کنند. در ادامه داستان او سعی می‌کند که این منبع آلودگی به ساحل و مناطق مسکونی نرسد. بازی به لحاظ طراحی فنی دارای نوآوری‌هایی است و به سبب همین تلاش‌ها بخش اکشن بازی به خوبی از آب در‌ آمده‌ است. ولی در سوی دیگر معماها دارای خلاقیت لازم نیستند و چندان به فضای بازی کمک نمی‌کند. از سوی دیگر باید اشاره کرد که ترس موجود در بازی در سطح بالایی نیست و مخاطبی را که علاقه‌مند است، حس ترس را به خوبی تجربه کند راضی نخواهد کرد. گرافیک بازی بنا به دوره ساخت آن مناسب است. در خصوص صداگذاری و موسیقی باید گفت که شاخصه‌های مثبت بازی تلقی می‌شوند و به حال و هوای بازی حس مناسبی داده‌اند.

پدر یا مادر عزیزی که قصد تهیه این بازی را برای فرزند خود دارند باید در نظر داشته باشند که در این بازی محتواهای آسیب‌رسان ترس و خشونت در سطح بالایی وجود دارند. ترس ناشی از محیط‌های تاریک که هر لحظه وجود خطری در گوشه و کنار آن‌ها حس می‌شود. و ترس از موجوداتی که توسط آلودگی به ویروس دچار جهش ژنتیکی شده‌اند و به انسان‌های دیگر به عنوان غذا نگاه می‌کنند. خشونت موجود در بازی در سطح بالایی است و مرگ افراد با نمایش خون و تولید صدای ناشی از رنج کشیدن همراه است. همچنین مخاطب در بعضی صحنه‌ها با اجسادی مواجه می‌شود که به شکل قساوت‌آمیزی کشته شده‌اند. به این دلیل که افراد زیادی به ویروس آلوده شده‌اند و بسیاری از آن‌ها شخصیت‌های جذابی برای مخاطب هستند، حس ناامیدی نیز می‌تواند به بازیکن منتقل شود. با توجه به موارد ذکر شده و مهارت بالایی که برای انجام بازی لازم است، ESRA انجام این بازی را برای افرد زیر 18 سال مجاز نمی‌داند.

نام بازی

Fallout 4

پلتفرم

pc

سال

2015

شرکت سازنده

Bethesda Game Studios, Bethesda Softworks

در ادامه سری بازی‌های Fallout، Fallout 4 به بازار آمد. Fallout 4 یک بازی تک نفره (Single Player) و اکشن – نقش آفرینی (Action – RPG) است. داستان این بازی 210 سال پس از یک جنگ اتمی در سال 2287 آغاز می‌شود. بازیکن که در شهر نیمه مخروب بوستون کار ...ادامه مطلب